Siła fizyczna, przebojowość, wysoki popęd seksualny – to najbardziej rozpowszechnione w naszej świadomości symbole prawdziwego mężczyzny. Są one niezwykle ważne dla męskiej samooceny i problemy z nimi związane mogą bardzo silnie wpłynąć na samopoczucie.
Dla mężczyzny sprawność seksualna to niezwykle istotny komponent jego poczucia własnej wartości – literatura, filmy, a nawet dowcipy nieustannie przypominają, że prawdziwy facet zdobywa i zaspokaja kobietę. W przeciwnym razie jest postrzegany jako niezaradny i słaby. Dla wielu panów obniżone libido i problemy z aktem seksualnym to prawdziwa tragedia.
Przyczyny spadku libido u mężczyzn
Zupełnie naturalną rzeczą jest brak chęci na seks – przekonanie o tym, że mężczyźni zawsze i wszędzie chcą i mogą uprawiać miłość jest mitem. Szczególnie, że na obniżenie pociągu seksualnego u mężczyzn wpływa wiele czynników. Może to być wina stresu, zmęczenia, nieodpowiedniej diety, nałogowego stosowania używek, rutyny w związku, braku ruchu… a najczęściej wszystkie te czynniki naraz.
W takim przypadku często wystarczy wygospodarowanie czasu dla siebie, poranna gimnastyka, znalezienie relaksującego hobby i nieco eksperymentowania w łóżku, by wszystko wróciło do normy. Należy się jednak liczyć z tym, że spadek libido wraz z wiekiem jest rzeczą naturalną, gdyż jest spowodowany stopniowym zmniejszaniem się produkcji testosteronu.
Testosteron – męski hormon
Testosteron u mężczyzn odpowiedzialny jest po pierwsze za męski wygląd czyli odpowiednią budowę kości, mięśni, wytworzenie się genitaliów, owłosienie na twarzy, klatce piersiowej i brzuchu. Jest niezwykle istotny w procesie życia płodowego i dorastania. Po drugie i najważniejsze – zadaniem testosteronu jest produkcja spermy i stymulowanie wzrostu prostaty.
Im mniej testosteronu, tym mniej jest wszystkich „męskich” cech: broda i wąsy rosną wolniej i są rzadsze, zmienia się sposób odkładania tłuszczu na ciele, spada ogólna energia. Sperma nie jest produkowana tak szybko, jak kiedyś, więc organizm wysyła mniej sygnałów zachęcających do inicjowania kontaktów seksualnych. Przy niskim poziomie testosteronu, nawet gdy psychicznie mężczyzna jest gotowy na seks, może mieć problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu.
Testosteron u mężczyzn produkowany jest przez jądra, oraz – w niewielkim stopniu – przez korę nadnerczy. Jeśli problemy natury seksualnej pojawią się stosunkowo nagle albo są gwałtowne, warto udać się do urologa, by upewnić się, że spadek testosteronu nie jest spowodowany chorobą. Bardzo ważne są też regularne badania kontrolne, które pozwolą wyryć wszelkie nieprawidłowości zanim odbiją się one na zdrowiu.
Jak powstrzymać spadek testosteronu?
Zła wiadomość jest taka, że jest to proces, którego nie da się całkowicie zatrzymać. Produkcja testosteronu spada wraz z wiekiem – wiąże się to z ogólnym spadkiem wydolności organizmu. Powinno się to jednak dziać stopniowo i powoli, a niestety najczęściej bywa tak, że zmiany są gwałtowne i mają negatywne konsekwencje .
Ponieważ tryb życia istotnie wpływa na produkcję testosteronu, co za tym idzie – libido, warto przede wszystkim zadbać o eliminację czynników, które przeszkadzają w prawidłowej syntezie tego hormonu. O ile jądra są zdrowe, powinny produkować testosteron w odpowiedniej ilości. Jeśli tego mimo to nie robią, trzeba zrobić porządny rachunek sumienia.
Dieta na dobre libido
Żeby poczuć ochotę na erotyczne igraszki nie wystarczy zjeść garści afrodyzjaków – potrzebny jest kompleksowy plan odżywiania. Nie oznacza to jednak, że trzeba drastycznie zmienić jadłospis. Często wystarczy odstawić używki (kawa, papierosy, alkohol – szczególnie piwo) i ograniczyć słodycze i tłuszcze, by zauważyć wyraźną poprawę w sferze seksualnej.
Warto jeść więcej warzyw bogatych w selen i cynk. Te pierwiastki nie tylko dobrze działają na układ nerwowy, ale również wspomagają produkcję spermy, wzmacniają mięśnie, poprawiają odporność. Dodatkowo selen działa wzmacniająco na układ sercowo-naczyniowy, co może wpływać na jakość erekcji. Z kolei cynk pobudza pracę prostaty, która produkuje mleczy płyn, składnik ejakulatu. Oba pierwiastki chronią przez czynnikami oksydacyjnymi, przez co przedłużają życie komórek.
Selen znajdziemy w produktach wysokobiałkowych (podrobach, czerwonym mięsie, białkach jajek, mleku, rybach, owocach morza. Cynk – również w podrobach i mięsie, ale także w kaszy gryczanej, białej fasoli, krewetkach, awokado i szpinaku.
Częstym błędem mężczyzn, którzy bardzo szybko chcą sobie poprawić sprawność seksualną jest sięganie po syntetyczny testosteron w odżywkach dla kulturystów. Faktycznie może to przynieść krótkotrwałe efekty, ale należy pamiętać, że nie sam testosteron wpływa na libido. W dodatku przyjmowanie tego typu specyfików może spowodować komplikacje zdrowotne, nie mówiąc o tym, że bardzo szybko tracą one impakt.
Suplement diety dla mężczyzn
Czy to oznacza, że należy zupełnie zrezygnować ze wszystkich suplementów? W żadnym razie – trzeba tylko wybrać takie, które wspomogą organizm w samodzielnej produkcji testosteronu. Musi więc on zawierać selen, cynk, witaminy, substancje wspomagające przemianę materii, poprawiające metabolizm komórkowy, mające właściwości rewitalizujące.
Istniejące na rynku preparaty dla mężczyzn koncentrują się na jednym aspekcie męskości (albo sprawność fizyczna albo seksualna), rzadko kiedy oferują kompleksową pomoc. Nie ma sensu wybierać dwóch różnych suplementów, skoro problem z niskim testosteronem związany jest z wieloma czynnikami zdrowotnymi. Dlatego powinno się wybrać taki, który działa kompleksowo.
Niełatwo jest znaleźć taki suplement, ale on istnieje – jest to Maveric. Nie tylko zawiera on łatwo przyswajalne selen i cynk, ale także żeń-szeń: czerwony i brazylijski (czyli korzeń suma), które od wieków znane są ze swych właściwości poprawiających witalność. Suplement Maveric dostarcza „paliwa” komórkom, nie tylko tym produkującym testosteron, ale całemu organizmowi, dzięki temu przyspiesza proces, który zapoczątkowała zmiana diety i trybu życia. Dzięki niemu efekty są wyraźniejsze, polepsza się samopoczucie, łagodzi stres… a libido rośnie.